Pohybem proti menstruační bolesti
Cvičení v období menstruace má řadu pozitivních účinků na tělo i duši.
Mimo jiné dokáže účinně zmírnit bolest.
Bolestivá menstruace neboli dysmenorea trápí téměř devadesát procent žen. Projevuje se křečemi v podbřišku a bolest může vystřelovat i do zad nebo dolních končetin. Bolest bývá různě intenzivní a je individuální. Řadu žen může ale vyřadit z běžného života. Hlavní příčinou bolestivé menstruace jsou hormonální výkyvy, především nerovnováha mezi ženskými hormony estrogenem a progesteronem. Podílet se na ní může také vysoká hladina prostaglandinů, což jsou látky podobné
hormonům. Ty jsou důležité pro odlučování děložní sliznice. Když jich tělo vyrábí moc, dochází k nadměrné stimulaci svalů dělohy a k bolestivým křečím.
Cvičení pomáhá
Jednou z možností, jak se s bolestí vypořádat, je pohyb. Cvičení totiž zvyšuje hladiny takzvaných betaendorfinů v krvi, které pomáhají blokovat bolest. Při cvičení mohou ustoupit i další nepříznivé příznaky, jako jsou únava, špatná nálada či nadýmání. Pro zmírnění menstruačních bolestí se doporučuje hlavně jóga. Některé její pozice jsou pro menstruující ženy obzvlášť prospěšné – například pozice kobry. Funguje ale i strečink nebo taiči. Vhodné je také kardio cvičení, které rozpumpuje vaše srdce. Můžete tančit, běhat, chodit nebo jezdit na kole. Máte ráda silový trénink, kde cvičíte s vlastní vahou? Ani ten není důvod vynechávat. Nebuďte ale na sebe moc přísná, pokud vaše tělo signalizuje, že potřebuje odpočinek. Klidně si ho v takovém případě dopřejte.
Vhodné potraviny
Menstruační bolesti se dají zmírnit jídelníčkem, respektive potravinami, které regulují hormonální aktivity v těle. Jsou to zejména ty s vysokým obsahem vitaminů B1, B2, B6 a B12. „Béčka“ pomáhají snížit intenzitu bolestí a zkrátit dobu jejich trvání. Díky obsahu flavonoidů od křečí uleví i čerstvé ovoce. Například jablka, borůvky či švestky. Nezapomeňte ani na banány – jsou bohatou zásobárnou hořčíku a draslíku.
Lék jako rychlé řešení
Míváte-li bolesti při menstruaci pravidelně, zastavte je dříve, než udeří naplno. Můžete zkusit termofor s teplou vodou nebo popíjení bylinkových čajů, někdy ale ani to nestačí. Pak je vhodné sáhnout po lécích, které zmírňují bolest. Pokud jsou bolesti silné a léky nepomáhají, je vhodná návštěva gynekologa.